Dažniausiai lyginam privačius prekių ženklus, bet dabar nusprendėme palyginti „elitinius maisto produktus“.
Su krūva pranešimų spaudai „Rimi” buvo pristatyta „Revo” spausdinta lašiša/nelašiša iš žirnelių, morkų ir kitų augalinių priedų. Todėl, kad sutaupyti Jūsų pinigus ir sveikatą nusprendėme ją palyginti su tikra. Pradedam nuo kainos.
Revogravlax Lašišos augalinė alternatyva su žolelėmis 80g 5,59EUR (69,88 Eur/kg)
Selection by Rimi Citrinų skonio šaltai rūkyta atlantinių lašišų filė su prieskoniais 100g 3,69EUR (36,90EUR/kg).
Kaip matome, netikros lašišos augalinės alternatyvos kainas vos ne du kartus didesnė. Beje, nereikia užmiršti, kad Rimi kaina 25 procentais didesnė, nei Vakaruose, bet čia normalu – mes turtingi. Žiūrime kilmes, sudėtis, energetiką.
Sudėtis yra labai įdomi. Jeigu sūdyta lašiša tai – 95,3 proc. lašiša, druska, cukrus, prieskoniai, citrinų kvapioji medžiaga, tai lašišos alternatyva Revo – tai: vanduo, 6 proc. žirnių baltymų, augaliniai aliejai (rapsų aliejus, linų sėmenų aliejus), kvapiosios medžiagos, tirštiklis kalcio alginatas, tirštiklis karageninas, tirštiklis E425 (Konjac derva), jūros druska, modifikuotas krakmolas, žolelės, prieskoniai, morkų, pomidorų, burokėlių koncentratas, dūmų aromatas, dažiklis karotenas. Labai įspūdinga sudėtis.
Maistingumo deklaracija 100g ženkliai skiriasi. Energetinė vertė beveik dvigubai didesnė tikros lašišos – 844kJ arba 202kcal, augalinė alternatyva – 458kJ arba 109 kcal, riebalų lašišoje – 13g, iš kurių sočiųjų riebalų 2,3g, alternatyvoje riebalų 5,3 iš kurių sočiųjų riebalų 0,7g. Angliavandenių mažiau lašišoja – 0,9g, iš kurių cukrų – mažiau 0,6g, Revo alternatyvoje angliavandenių – 7,1g, iš kurių cukrų – mažiau 1,9g, skaidulų tikroje lašišoje mažiau – 0,1g, Revo alternatyvoje – 4g, baltymų daugiau tikroje lašišoje– 20g, Revo alternatyvoje – 6,3, druskos daugiau Revo alternatyvoje – 3,1g, lašišoje – 3g.
Už beveik 2 kartus didesnę kainą gauname beveik dvigubai mažesnės energetinės vertės produktą. Bet gal skonis fantastiškas?
Atidarinėjam, uostom, ragaujam. Gaminių spalva skiriasi – lašiša yra lengvai rausva, augalinis Revo gaminys – oranžinis, morkinis.
Lašišos kvapas švelnus, užuodžiami prieskoniai, Revo alternatyvos – aitrus kvapas, primenantis dirbtinių ikrų kvapą, prieskoninės žolelės jaučiasi silpnai.
Struktūra: tikros lašišos – sluoksniuota, skylanti į dalis, Revo alternatyvos – tąsi, vientisa, primenanti guminuką.
Skonis: lašišos – natūralus sūdytos lašišos su prieskoniais skonis. Revo alternatyvos – tampri želė su aitriu lašišos poskoniu.
Vertinimas. Tai visiškai nelygiaverčiai produktai tiek maistine verte, tiek skoniu. Bet kam viso to reikia? Didžiausią pelną neša ne kažkokio produkto gamyba, o sąvokų vartotojo galvose pakeitimas.
Jei augalinę tyrę galima pavadinti lašiša, mėsa ir surinkti iš fanų ( žmonių, save laikančių išskirtiniais, progresyviais, priskiriančiais save kažkokiai kitai grupei) didesnius pinigus, tai kodėl to nedaryti?
Tai kas vyksta primena viduramžių alchemiją, kai šviną norėjo paversti auksu – iš pigaus pagaminti ka-ką nerealiai brangaus.
Ir, nepaisant tolimesnių komentarų, Jus privers tai pirkti ir valgyti – su reklama, „įtakotojais”, jei tik koks investuotojas tuo patikės ir mes tam pinigus.
Tai tikrai nesudėtinga – juk tikite, kad kažkoks tinklas pigesnis, vanduo vandeningesnis, tai ir už žirnelius mokėsite tiek kiek už lašišą ar dukart brangiau, nes Jūs šaunuoliai, tvarūs ar dar kokie nors, kuo Jus įtikino.
Beje, šio gaminio padėjimas ant sumuštinuko su citrina jam visai nepadėjo – tik dar labiau išryškino jo aitrumą.
P.S. Jeigu gyvenimas priverstų valgyti tik tuos produktus, kurie yra alternatyvaus gaminio sudėtyje – žirnius, burokėlius, morkas, pomidorus, toks gaminys tikrai netaptų gyvenimo paįvairinimu, nes iš tokių daržovių tikrai galima pagaminti daug ką skanaus.