Alkoholio apdorojimas ir audinių valymas užtrunka 8-12 valandų. Kai etanolio kiekis kraujyje artėja prie nulio, atsiranda abstinencijos sindromas, paprastai vadinamas pagiriomis. Po apsinuodijimo alkoholiu organizmui reikia paramos. Etanolio poveikis panašus į diuretikų poveikį. Alkoholis padeda pašalinti skysčius iš organizmo per Urogenitalinę sistemą ir kvėpavimo organus.
Esant apsvaigimui, kvėpavimas pagreitėja, skystis intensyviai virsta dūmų garais. Suveikia apsauginė organizmo reakcija, kuri bando pašalinti etanolį. Dėl to per valandą ar dvi žmogus netenka 0,6–1 litro skysčių. Silpnumas, troškulys, galvos svaigimas yra simptomai, rodantys audinių dehidrataciją.
Alkoholis dirgina skrandžio gleivinę, o tai sukelia pykinimą, pilvo skausmą ir vėmimą. Etilo alkoholio skilimo reakciją lydi gliukozės kiekio sumažėjimas, vitaminų ir mikroelementų praradimas. To pasekmė – silpnumo jausmas, nuovargis, staigus nuotaikos pokytis.
Tarpinis etanolio skilimo produktas – acetaldehidas – pagreitina pulsą, sukelia tachikardiją ir padidėjusį prakaitavimą. Sutrinka nervų sistemos funkcijos, sumažėja REM miego fazė. Jei išvakarėse vartojo alkoholį, ryte pabudęs žmogus jaučiasi išsekęs.
Dėl smegenų ląstelių sunaikinimo kaukolėje padidėja smegenų skysčio tūris. Dėl skysčių pertekliaus atsiranda nepakeliamas galvos skausmas.
Kas yra pagirios
Pagirios yra būklė po apsinuodijimo, kurią lydi piktnaudžiavimas alkoholiu. Pasireiškia praėjus kelioms valandoms po vakarėlio (dažniausiai kitą dieną) ir lydi nemalonūs fiziniai pojūčiai: galvos skausmas, pykinimas, prakaitavimas ir burnos džiūvimas. Be to, žmogus suserga psichologiškai, nes dažnai ir besaikiai vartojant alkoholis tampa depresantu.
Tikslių pagirių priežasčių gydytojai neįvardija, tačiau tam įtakos gali turėti keli veiksniai. Etilo alkoholis oksiduojamas kepenyse, o dėl skilimo atsiranda acto rūgštis ir acetaldehidas. Pastarasis yra kelis kartus toksiškesnis nei pats alkoholis. Be to, susidaro fermentas CYP2E1, kuris gamina laisvuosius radikalus ir toksinus. Pagirių simptomus gali sustiprinti kitos gėrimo sudedamosios dalys, pvz., cukrus, taninai ir fuzelių aliejai. Be apsinuodijimo reakcijos, žmogų gali varginti dehidratacijos sukelta edema ir hipovolemija – skysčių trūkumas kraujagyslėse.
Pasikeičia rūgščių ir šarmų pusiausvyra, todėl daugelis žmonių patiria pykinimą, kai juos kamuoja pagirios. Besaikis alkoholio vartojimas sutrikdo cheminių medžiagų pusiausvyrą kraujyje ir sukelia metabolinę acidozę, kuriai būdingas padidėjęs rūgštingumas.
Pagirios gali trukti iki 72 valandų išgėrus alkoholio, tačiau daugeliu atvejų šis laikotarpis trunka trumpiau. Daug kas priklauso nuo to, kiek išgėrėte ir kiek dehidratuotas jūsų kūnas. Taip pat svarbūs individualūs veiksniai: gyvenimo būdas, mityba, lytis ir svoris, kepenų būklė, skrandžio sveikata ir vartojami vaistai, kurie gali pabloginti būklę.
Kaip atsikratyti pagirių: instrukcijos
Atsikratyti pagirių reiškia ne tik palengvinti simptomus, bet ir pašalinti pagrindines priežastis: dehidrataciją ir intoksikaciją. Svarbu atkurti vandens ir druskų pusiausvyrą, cukraus ir deguonies kiekį kraujyje. Ypač sunkiais atvejais prireiks gydytojo pagalbos, tačiau su lengvomis pagiriomis galite susitvarkyti patys, naudodamiesi turimomis priemonėmis.
1. Gilus miegas
Kartais pakanka gero poilsio ir miego, kad organizmas turėtų laiko ir jėgų grįžti į normalų funkcionavimą. Nors dėl alkoholio vartojimo dažnai pablogėja miego kokybė, jis tampa paviršutiniškas.
Ilgalaikis tinkamo poilsio trūkumas sustiprina pagirių simptomus. Taigi neplanuokite anksti keltis, jei išgėrėte per daug. Stenkitės kuo daugiau skirti laiko poilsiui ir miegui. Tai padės išvengti galvos skausmo, nuovargio ir dirglumo, kurie lydi pagirias.
2. Sveiki pusryčiai
Rytinis valgis yra svarbiausias dienos dalis. Subalansuoti pusryčiai suteikia energijos ir padeda atsikratyti pagirių, palaikyti cukraus kiekį kraujyje, susidoroti su silpnumu ir pykinimu. Kai kurie tyrimai taip pat rodo, kad tinkamo cukraus kiekio kraujyje palaikymas palengvina su alkoholio vartojimu susijusius simptomus, nes sumažėja rūgšties kiekis organizme. Sveiki pusryčiai gali padėti sumažinti vakarėlio poveikį, ypač jei juose yra svarbių vitaminų ir mineralų. Pirmenybę teikite lengvam maistui, liesiems baltymams ir sudėtingiems angliavandeniams. Tinka košė, vištiena ir garuose virta žuvis, keptos daržovės.
3. Švarus vanduo
Dehidratacija, kurios žmogus nepastebi vartodamas alkoholį, atsiranda dėl kelių priežasčių. Alkoholio turintys gėrimai turi diuretikų poveikį, todėl prarandami skysčiai ir elektrolitai, būtini normaliai visų organizmo sistemų veiklai.
Alkoholio perteklius dažnai sukelia pykinimą ir vėmimą, dėl to dar labiau netenkama skysčių. Dehidratacija sukelia galvos svaigimą, galvos skausmą ir burnos džiūvimą, kurie lydi žmogų kitą dieną po šventės. Norint greitai grįžti į normalią būseną, reikia gerti švarų vandenį. Visą dieną laikykitės gėrimo režimo. Į vandenį galite įberti cukraus ar medaus – tai taip pat padės atkurti elektrolitų kiekį ir sumažinti pagirių simptomus.
4. Augaliniai ekstraktai
Tyrimai patvirtina vaistinių maisto papildų naudą palengvinant būklę po alkoholio. Pirmoje vietoje yra raudonasis ženšenis, mažinantis alkoholio kiekį kraujyje. Antrasis yra imbieras, ypač kai jis derinamas su ruduoju cukrumi ir mandarino ekstraktu. Mokslininkai įrodė, kad produktas sumažina apsinuodijimo alkoholiu simptomus, tokius kaip pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. Agurklių aliejus ir eleuterokoko ekstraktas turėjo panašų poveikį.
5. Sorbentai
Gydytojai nesutinka su populiariu įsitikinimu, kad sorbentai pagreitina alkoholio skilimo produktų pasišalinimą iš organizmo. Nuo pagirių naudoti aktyvuotą anglį jau per vėlu. Pagirios – tai apsinuodijimas medžiagų apykaitos produktais po to, kai medžiagos jau yra pasisavintos. Taip pat nėra prasmės iš anksto gerti anglį: etanolio molekulė labai maža, ji pateks į viską. Tačiau sorbentai nebus nereikalingi, jei įtariate, kad, be pagirių, apsinuodijote maistu.
6. Nuskausminamieji ir kiti vaistai
Jei stipriai skauda galvą, nėra prasmės to kęsti – išgerk tabletę. Nors įprasti vaistai, kurių pagrindą sudaro ibuprofenas, neigiamai veikia kepenis ir virškinamąjį traktą, bent jau galėsite sukaupti mintis ir nepraleisti visos dienos lovoje. Rinkitės vaistus, kuriuos žinote ir kuriuos paskyrė terapeutas, nes nauji vaistai gali sukelti neprognozuojamą organizmo reakciją ir pabloginti būklę.
7. Grynas oras
Deguonis yra visų medžiagų apykaitos procesų organizme variklis. Grynas oras padeda greitai pašalinti skilimo produktus iš kraujo per kvėpavimą, o būklė palaipsniui normalizuojasi. Jei negalite pasiruošti ir trumpam pasivaikščioti, atidarykite langus ir gerai išvėdinkite kambarį.
8. Antioksidantai
Alkoholis sukelia oksidacinį stresą, nes organizmas gamina laisvuosius radikalus. Kai kurie maisto produktai, kuriuose yra antioksidantų, padeda su jais kovoti, įskaitant uogas, špinatus, morkas, riešutus ir sėklas. , o taip pat juodoji ir žalioji arbata. Atminkite, kad tai tik pagalba palaikyti organizmo veiklą, o ne vaistas, kuris akimirksniu palengvins simptomus.
9. Gydytojo pagalba
Jei paprastos priemonės nepadeda ir jaučiatės labai blogai, kreipkitės pagalbos į specialistus. Tai ypač svarbu daryti, jei jaučiate skrandžio, krūtinės ar šonų skausmus, padažnėjusį pulsą, nukritus temperatūrai ir kraujospūdžiui, dažnai vemiant. Sunkiais atvejais reikės tinkamo gydymo vaistais.
Ko nedaryti, jei turite pagirias
Svarbu ne tik atsikratyti pagirių, bet ir jų nepasunkinti netinkamu gydymu. Kai kuriems žmonėms tai sukelia nekontroliuojamą alkio jausmą prastos fizinės ir emocinės savijautos fone, todėl norisi valgyti daugiau nesveiko maisto. Pirmas dalykas, kurio turėtumėte atsisakyti, yra sunkus riebus maistas. Faktas yra tas, kad alkoholis skaidomas per tą patį metabolizmo kelią kaip ir riebalai. Kepenims tenka didžiulis krūvis, o gabalėlis picos ar gruzdintos bulvytės sulėtins toksinų šalinimo procesą.
Stenkitės išlaikyti sveiką baltymų, riebalų ir angliavandenių pusiausvyrą, kad atkurtumėte cukraus kiekį kraujyje.
Internete yra patarimų, kaip susidoroti su pagiriomis naudojant „ergoterapiją“. Tačiau nėra mokslinių įrodymų, kad fizinis aktyvumas palengvina nemalonius simptomus. Be to, didelis aktyvumas gali būti žalingas, nes organizmas jau yra išsekęs ir priverstas išleisti daug energijos kovojant su alkoholio vartojimo pasekmėmis.
Vienintelis fizinio aktyvumo privalumas – geresnis aprūpinimas krauju ir galimybė pabėgti nuo nemalonių pojūčių. Todėl galite surengti neskubų buto valymą ar spintos auditą, tačiau nepersistenkite.