Net neabejoju, kad po šio teksto vieni ant manęs pyks, kiti pritars, o treti neturės nuomonės šiuo klausimu.
Bet iš anksto noriu perspėti nemėginkit man kabinti vatinuko etiketės. Ta etiketė vargu ar tremtinio sūnui prikibs, o antra mano amžinatilsi senelis, mano mamos tėtis – ukrainietis. O tie, kurie visgi pamėgins ją prikabinti, iškart galite eiti paskui rusų laivą…
Tad skaitykit ir perskaitę diskutuokit argumentuotai.
Didžiausią reklamą padaro žiniasklaida kartais to net nenorėdama. Kol nepasirodė straipsniai apie „Mere” tinklą, aš apie jį per daugiausiai ir nebuvau girdėjęs. Buvau tik girdėjęs, kad tai rusiško kapitalo įmonė, ir ten gan pigios prekės.
Prisipažinsiu, prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą net buvau pagalvojęs, kad šitie greičiausiai pirmieji „tepė slides” iš Lietuvos.
Tad keliuose dienraščiuose perskaitęs straipsnius skambiais pavadinimais: „Rusiško kapitalo prekybos tinklas toliau klesti: gyventojams svarbesnė kaina”, „Karas Ukrainoje netrukdo – Lietuvoje sparčiai plečiasi rusiškas prekybos tinklas: visus vilioja kainomis”, pamaniau kad šia tema reikia pasidomėti ir man.
Protu nesuvokiama situacija, arba dvejopų standartų šalis. Tautiečius turinčius verslą Rusijoje raginame viską mesti ir iš ten bėgti, o pas save leidžiame klestėti Rusijos verslininkų valdomam kapitalui.
Negalėdamas nusiraminti, ir bandydamas rasti kažkokį logišką paaiškinimą nusprendžiau pats nuvykti į vieną iš „Mere” tinklo parduotuvių.
Visą kelią link parduotuvės tikėjausi, kad atvykęs pamatysiu uždarytą parduotuvę, ir apsisukęs laimingas grįšiu namo.
Bet mano dideliai nuostabai parduotuvė veikė.
Parduotuvė lyg didelis sandėlis, kuo tai primenantis pirmas kooperatines parduotuves Lietuvai atkūrus nepriklausomybę.
Liūdniausia buvo tai, kad pirmos prekės, kurios pasitiko mane prie įėjimo buvo ne rusų, ar baltarusių gamybos, bet ukrainiečių.
Tai man buvo skaudžiausia.
Žinoma, kad radau ir rusiškos, bei baltarusiškos produkcijos. Nuotraukose įamžinau tik kai kurias rusiškas, baltarusiškas, ukrainietiškas, ar lietuviškas prekes. Nes man buvo aktualu įamžinti taip vadinamą verslininkų draugystę karo metu. Bet tinklas taip pat siūlo ir latviškų, estiškų, lenkiškų, turkiškų, vokiškų, šveicariškų prekių.
Liūdniausia visoje šioje situacijoje jau ne tai, kad Lietuvoje veikia rusiškas tinklas, liūdniau yra tai, kad ukrainiečiai, tuo metu kai Rusijos kariai bombarduoja jų šalį, sau toliau, kaip niekur nieko, prekiauja su Rusija.
Ar šis tinklas išėmus iš „Mere” parduotuvės lentynų rusiškas ir baltarusiškas prekes išsilaikytu su likusiu asortimentu? Manau, kad taip. Nes minėtų dviejų šalių asortimentas apytiksliai sudaro 10-20%.
Bet štai jei prekių nebetiektų Lietuvos ir Ukrainos įmonės, „Mere” tinklas užsidarytų tą pačią dieną. Nes šių gamintojų prekių asortimente daugiausiai.
Paminėsiu, kad šviežia mėsa tiekiama iš Lietuvos mėsos perdirbimo įmonių.
Tad kai milijoniniai verslai be sąžinės graužaties prekiauja su agresoriumi, tikėtis, kad eilinis Lietuvos pilietis vos suduriantis galą su galu išsižadės pigesnių prekių, norėdamas palaikyti Ukraina, būtų naivoka.
Tad žvelgdami į mano demonstravimui nupirktas prekes, tarp kurių yra ir rusiškų, baltarusiškų, ukrainietiškų ar lietuviškų, susimąstykite – KIEK KAINUOJA SĄŽINĖ?
P.s. Krymas Ukrainos! Čia tiems kas su „gudriais” klausimais bandys sudalyvauti komentaruose.