Iš karto perspėju, informaciją reiktų žymėti ne + 18, o + 50. Mat, ir pats ją rinkdamas ne kartą pasijutau ne kaip, kažkaip niekada neįsivaizdavau, iki ko gali privesti žmogaus bukumas ir absoliutus nesidomėjimas sveikata, tame tarpe, mityba.
Tačiau nebijokite: pradžioje pagąsdinsiu, o po to pasiūlysiu EFEKTYVŲ IR NEMOKAMĄ problemos spręndimo būdą.
Pirmiausia gąsdinimai.
Lietuvoje kiekvienais metais atliekama apie 250 nutukimo chirurginių operacijų, o PSO duomenimis, mūsų šalyje nutukęs kas penktas gyventojas.
Taigi, kai žmogus nebežino ką daryti, kai dietos nepadeda (kodėl nepadeda, paaiškinsiu kiek žemiau), jis kreipiasi į chirurgus.
Lietuvos chirurgai šiuo metu siūlo šias paslaugas:
Skrandžio apylankos operacija, (gastric bypass) – tai kombinuota operacija, nes jos metu sumažinamas ne tik skrandžio tūris (beveik 90 proc.), bet ir virškinamojo trakto ilgis.
Iš viršutinės skrandžio dalies suformuojamas mažas 15-30 ml tūrio maišelis. Paprastai maistas iš skrandžio keliauja į plonąją žarną, kuri sugeria didžiąją dalį maistinių medžiagų. Likęs maistas toliau patenka į storąją žarną. Skrandžio apylankos operacijos metu sumažintas skrandis yra prijungiamas tiesiai prie vidurinės plonosios žarnos dalies, tokiu būdu aplenkiant likusią skrandžio ir plonosios žarnos (dvylikapirštės žarnos) dalį.
Skrandžio mažinimo operacija reguliuojamąja juosta (skrandžio “užrišimas”, žiedo uždėjimas). Šios operacijos principas – sumažinti skrandžio tūrį, uždėjus specialią juostą (dar vadinamą skrandžio žiedu). Taip skrandis padalijamas į dvi dalis: viršutinę ir apatinę. Viršutinė dalis yra mažesnė, į ją telpa labai nedaug maisto, todėl sotumo jausmą sukelia nedidelis suvalgyto maisto kiekis.
Skrandžio rezekcija. Šios operacijos metu nuo skrandžio viršaus iki apačios išilgai nupjaunama didžioji skrandžio dalis. Nupjautas skrandis pašalinamas iš pilvo ertmės. Skrandžio talpa sumažėja 90-93 proc.
Skrandžio plikacija, arba kitaip – skrandžio sulankstymas, kai skrandis tarsi išverčiamas į vidų ir tuo pačiu sumažinamas jo tūris, atitinkamai, valgant skrandis užsipildys daug greičiau, o organizme nebus svetimkūnių (pav. žiedo) ir nereikalinga didelė chirurginė intervencija.
Pastebėjau, kad vos nepradėjau reklamuoti plikacijos, taip gražai apie ją šneku. Jei rimtai, tai visų šių operacijų reiktų vengti, kaip velniui kryžiaus ir atlikti jas, kai jau išbandyti kiti svorio atsikratymo būdai.
Prieš pereinant prie dar baisesnių, Lietuvoje netaikomų metodų, kiek padiskutuokime apie “kitus svorio atsikratymo” būdus.
Prieš metus laiko portalui „Delfi“ kunigas Rolandas Taučius papasakojo, kad iki plikacijos operacijos galėdavo per du kartus suvalgyti 15 cepelinų (reiškia, per kartą vidutiniškai 7,5), o po operacijos suvalgo tik vieną. Vien šis pasakymas rodo, kad pacientai nėra supažindinami su teisingos mitybos pagrindais, nes turintys tokias dideles problemas su antsvoriu, kad net reikalingos skrandžio operacijos, turėtų žinoti, jog bulvių krakmolas yra ir kaloringas ir greitai virsta gliukoze. Gliukozės perteklius verčiamas į kūno riebalus. Tikėtina, kad storulis energijos atsargų turi pakankamai, tad, bet koks papildomas saldžių ar krakmolingų angliavandenių vartojimas jį nuolat tukina, kaip sakoma, palaiko formą 🙂 Jau nekalbu apie krakmolingų produktų vartojimą kartu su baltymingais (cepelinuose – mėsa) – tai dar labiau blogina organizmo būklę. Tikriausia, net pats sveikiausias žmogus yra pastebėjęs, kad prisivalgius cepelinų apima mieguistumas. Tai vienas iš signalų, kad toks maistas “lėtina organizmo apsukas”, tai yra, visapusiškai kenkia.
Galima daryti subjektyvią išvadą – operacijas užsisakę pacientai apie teisingą mitybą neturi žalio supratimo, kaip ir juos konsultavę dietologai.
O dabar – siaubo filmas
Ar girdėjote apie tokį aparatą, kaip “Stomach-pumping Machine”? Ne? Amerikiečiai jau turėtų būti girdėję, nes 2016 metais JAV FDA (The Food and Drug Administration ) legalizavo šio metodo naudojimą.
Paprasčiau: į žmogaus skrandį įvedamas vamzdelis, kurio kitas galas išeina į pilvo išorę. Normaliai išėjimas būna užkimštas, tačiau kai žmogus pavalgo, maždaug po 20 minučių (nes tada smegenys gauna sotumo jausmą), prie išorėje esančios skylutės prijungiamas aparatėlis – pompa, kurio pagalba išsiurbiama dalis skrandžio turinio. Po to pro tą pačią skylutę į skrandį sušvirkščiama paprasto vandens.
Pasižiūri žmogus, pasiskaitai, pasiklausai, ir siaubas apima. Kaip tik žmonės iš organizmo, iš sveikatos nesityčioja! gal geriau tokiems tiesiog burnas užsiūti ir baigtas reikalas?
Cha, jau pagalvota ir apie tai! JAV nutukėliai jau senokai diskutuoja, ar verta už 2000 dolerių įsigyti … pleistrą liežuviui, kuris trukdytų valgyti?
“Miracle Tongue Patch” – taip vadinamas šis “išradimas”. Esmė tame, kad pleistras chirurginiu būdu tvirtinamas ant priekinės liežuvio dalies ir trukdo valgyti. Pacientas gali vartoti tik skystą maistą, o reklamuojantys šį metodą rekomenduoja maitinamuosius skysčius, kurie dienos energetinę normą sumažina iki 700 – 800 kcal. Bandantys valgyti normaliai, kenčia smarkius skausmus, o pleistras gali būti nuimamas tik chirurginiu būdu. Tad, jei ligonis gers pleistro pardavėjų rekomenduotus mišinius, jis, nori nenori, atsikratys antsvorio. Jei neiškęs ir pleistrą nusiims, bent bus ramus, kad 2000 dolerių išleido “sveikatos gerinimui” 🙂
Baisu. Jums baisu skaityti, baisu man buvo ir rašyti. Tik nežinau, kas didesnį baisumą sukėlė: makabriškas elgesys su savo kūnu, ar totalus “išradėjų” ir kitų “gyduoklių” noras parduoti sveikatą?