Rubrika „Skaitytojų laiškai” Savo komentarą parašysime pradžioje. Iš tikrųjų gerai, kad yra iniciatyvių, abejojančių žmonių, kurie tikrina faktus. Aišku – kova su tokiais reiškiniais – tai kova su vėjo malūnais. Nors, jei yra kelios nuotraukos ir minutėlė laiko – tai kodėl to ir nepaviešinti.
Čia tik atrodo, kad niekas nesikeičia – gal institucijos ir nereaguoja ir verslas nekeičia savo elgsenos, tačiau žmonės tai mato ir būtent dėl tokių dalykų Lidl rezultatai už 2023 metus rekordiškai prasti.
Aišku, jei tinklas duos tikrai žemas kainas, o ne pirks reitingus, vartotojas jiems atleis, bet labai jau jiems pelnas rūpi. O dabar prie pranešimo
„Nu gal šitą paviešinsit?
Viešas kreipimasis į „seenext”
UAB „seenext” teigia, kad pieno produktai pigiausiai kainuoja Lidle-6,34 eur., o brangiausiai IKI prekybos tinkle.
UAB „Lidl Lietuva” visoje žiniasklaidoje užpirko straipsnius ir teigia, kad seenext tyrimas parodė, kad pieno produktus pigiausiai galima įsigyti Lidl parduotuvėse ir už juos buvo sumokėta 6,34 euro. Tiek seenext, tiek Lidl kalba apie esamą laiką, o ne apie buvusį (liepos 2d.), tad vartotojas gali suprasti, kad kainos tokios laikosi visą mėnesį.
Liepos 2 d. kai Lidl sumažino dažno vartojimo pieno produktų kainas (atvejis fiksuotas minimą dieną, tad labai tikslus laikas gali skirtis kada buvo mažinama), kurios paprastai laikosi vienodame lygyje ištisus metus visuose tinkluose (+-keli centai) apsilankė slapti seenext tyrimų agentai arba kitaip pirkėjai, ir nusifotografavę pieno produktų kainas lyginant su kitais tinklais paskelbė, kad Lidl pigiausias… Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba šiuo klausimu nurodė, kad apsvarstys pagal galimybes. Tai reiškia, kad vargu ar ko imsis…
Suprantu, kad Lidl šiam marketinginiui triukui konsultavosi su teisininkais, tad jau 100 tūkst. eurų baudą gavę už pirkėjų klaidinimą, papildomai nubausti nebus (kalbama apie naują galimą klaidinimą).
Kokia yra realybė, kai žinai, kad Lidl specialiai mažina kainas tik konkrečią dieną per „slaptų agentų apsilankymą”?
Taip jau sutapo, kad Kaune, kur seenext vykdė savo slaptus tyrimus, kilometro atstumu kur gyvenu yra Lidl, Maxima, IKI Rimi. Kadangi žinau, kad kiekvienas tinklas turi geros kokybės pieno produktų liniją už mažą kainą, kurios beveik nesikeičia ištisus metus, liepos 12d. atlikau savo „slaptą” tyrimą
Aišku kuo toliau į mišką, tuo dau….
Kiek, liepos 12 d. kainavo pieno produktai Lidl tinkle? Seenext, liepos 2d., kai kainos buvo pamažintos, fiksavo graikiško jogurto (10%, 400g.), kefyro maišelyje (2,5 % 1L.), grietinės indelyje (30% 400g.) fermentinio sūrio (45% 250g.) pieno maišelyje (2,5 % 1l), varškės (9% 180g.) ir sviesto (82%1 180g.) kainas, kurios bendroje sumoje siekė 6,43 euro. Liepos 12 d., kai kainos jau atstatytos, o slapti agentai lankysis tik kitą mėnesį, minimi pieno produktai kainuoja 7,18 euro, ir tai skiriasi nuo deklaruojamos sumos (6,43eur.). Maximoje tie patys produktai kainuoja 7,28 euro, o Rimi…. Rimi neturi 400g. ir 10 %riebumo graikiško jogurto (bent jau neradau), tad nežinau kaip sukasi iš šios padėties seenext, nes riebiausias, kokį tik radau 400g. indelį bumo 7,5 % ir kaina siekė 0,79 euro. tad skaičiuoju šį. Paskaičiavus 7 stebimų produktų kainas Rimi jas parduoda už 7,06 euro ir tai žemiausia kaina. Seenext aiškina, kad skirtumas tarp IKI ir Lidl yra 1,49. Deja IKI neturi 400g. 10% graikiško jogurto indelio, bet turi 1 kg. 10% riebumo kibiriuką, kuris kainuoja 3,99 euro. ir galimai nuo šios sumos paskaičiavo kiek kainuotų 400g. indelis ir gavo tuos minimus+- 8 eurus… Arba pirkosi visai ką kitą. Prekės, su kainomis lentynoje seenext agentų yra nufotografuotos, tad tikiu, kad gavosi 7,83 euro ir 1,49 euro skirtumas su Lidl (liepos 2 d.).
Tačiau tiek Lidl, tiek IKI turi 1 kg. 10% riebumo graikiško jogurto. Koks skirtumas būtų tarp prekybos tinklų, jei matuotume šias prekes remiantis liepos 12 d. fiksuotomis kainomis? Skirtumas būtų 1,04 euro, o prisiminus liepos 2d., kai Lidl kainas pamažino, seenext fiksavo 1,49 euro skirtumą…
Vien šių 7 produktų 4 prekybos tinkluose fiksavimas nėra tobulas, nes ne visada rasi prekių analogus. Bet, asmeniškai žinant, kad fiksuotos kainos laikosi mėnesių mėnesius (pakyla ar pamažėja pora centų), ir perkant Rimi graikišką jogurtą 7,5% riebumo, šis tinklas pieno produktus siūlo pigiausiai. Kai Lidl siūlo pirkti už 7,18 euro, tai Rimi siūlo už 7,06 euro… Dabar suprantu, kodėl galėjo būti mažinamos pieno produktų kainos ir taip didinamas skirtumas.
Kaip pateiktuose nuotraukose matoma, dažno vartojimo prekių kainos tinkluose yra beveik identiškos, tai kaip po galais tarp Lidl ir Maximos gavosi beveik 3 eurų skirtumas vertinant 23 pigiausių dažno vartojimo prekių krepšelį, kai tarp likusių prekybos tinklų skirtumas nesiekia 30 centų? Kelioms dar prekėms, konkrečią dieną, Lidl pamažino kainas, o vėliau jas grąžino į buvusias? Viešai kreipiuosi į seenext ir raginu paviešinti kokias kainas fiksavo liepos 2 d. per atseit slaptus pirkimus ir raginu tyrimą atlikti sąžiningai iš naujo, nes kalbant esamu laiku kas liepos mėnesį pigiausias yra totalus vartotojų klaidinimas. Dar gerai būtų viešai paneigti, kad neturite slaptų susitarimų su Lidl ir 9 mėn. paeiliui specialiai neatlikote tyrimų tik Lidl naudai.
P.s. Kai kurios fiksuotos prekių pakuotės, kaip tarkim 0,9 litro talpos, kaina buvo skaičiuojama kaip 1 litro.
Fiksuotas tokias pačias kainas MAXIMOJE, IKI, RIMI galima rasti ir internetiniuose puslapiuose: barbora.lt, lastmile.lt ir erimi.lt (bent jau daugumą).
Jeigu kažkur padaryta klaidelė, tai prašom kaltinti tropinius karščius.
Pamiršau pridėti dar vieną faktą. Kai Lidl gražino pieno produktų kainas į pradines ir liepos 12 d. palyginus jas su seenext liepos 2 diena fiksuotomis IKI pieno produktų kainomis (7,83 eur.) skirtumas jau ne 1,49 euro, o tik 0,65 euro, taigi Lidl beveik visu euru trolina IKI prekybos tinklą