Diskutuojant apie maisto produktų kainų šuolius pirmiausia apkalbamas yra aliejus. Ne aš vienas girdėjau panašų klausimą: ar matei kaip pabrango aliejus?
Brango, na ir kas?
Nors mūsų sveikatai geriausi maisto ruošimo būdai yra – troškinimas, bei virimas, mes taip pat linkę organizmą palepinti ir kepiniais.
Tad šį kartą norėčiau pasidalinti mintimis apie riebalus, ant kurių maistą kepti yra sveikiausia.
Aš iš vaikystės pamenu, kad pagrinde tėvai, bei seneliai kepimui naudodavo kiaulių taukus, kartais sviestą. Šie produktai bėgant metams iš mūsų virtuvės buvo išstumti įvairiausių rūšių aliejų.
Ir pagrindinis, daugelio su pasididžiavimu pristatomas, yra alyvuogių aliejus. Nors jis kepimui visiškai netinkamas, dėl to, kad taip vadinama smilkimo temperatūra alyvuogių aliejaus yra žemesnė, nei kitų riebalų šaltinių. Alyvuogių aliejus pradeda irti prie 90 laipsnių. O kai ką nors mes kepame temperatūra dažniausiai pasiekia 170 laipsnių ir aukštesnę. Tad alyvuogių aliejus tokioje temperatūroje oksiduojasi ir tampa toksišku.
Suprantu, kad daugelis esate prisiskaitę apie alyvuogių aliejaus naudingas savybes sveikatai. Ir jos yra teisingos. Tad norint, kad jūsų organizmas alyvuogių aliejų įsisavintų teisingai, šį aliejų naudokite salotų, troškinių, ar jau paruošto maisto gardinimui.
Taip pat žemą smilkimo temperatūra pasižymi ir daugelio naudojamas saulėgrąžų aliejus, kuris turi daug polinesočiųjų riebalų, yra labai nestabilus, ir kepimui nėra tinkamas.
Bet jei nuspręsite savo įpročių nekeisti, o ir toliau kepdami maistą naudosite saulėgrąžų aliejų, tada kepimui naudokite tik rafinuotą saulėgrąžų aliejų. Rafinavimas, tai procesas, ko pasekoje aliejus pasidaro tinkamesnis kepimui.
Tam, kad atskleisčiau paslaptį koks riebalas labiausiai tinka kepimui. Pasiūlysiu jums namie padaryti mažyti eksperimentą.
Į įkaitintą keptuvę įdėkite kiaulės lašinių juostelę, saulėgrąžą, alyvuogę, ir stebėkite koks procesas su jais vyks jiems gulint kaistančioje keptuvėje.
Saulėgrąža ir alyvuogė pradės svilti, o kiaulės lašinys ims lydytis.
Tad čia jums ir atsakymas, kodėl aš asmeniškai kepimui naudoju kiaulės taukus.
Bet kai kepu žuvį, kiaulių taukus keičiu lydytu sviestu. Iš lydyto sviesto pašalintos priemaišos, laktozė, papildomas vanduo, kurie paskatintų oksidacinį procesą kepimo metu.
Daug cholesterolio yra paprastame svieste. Tad dažnai valgant kepinius keptus ant paprasto sviesto jūsų organizme gali padidėti blogojo cholesterolio koncentracija.
Bet kokiu atveju tai tik mano mintys apie tai kas tinka mano šeimai, bet pamaniau, kad gal tai tiks ir jūsų ratui.