– Mamyte, mamyte, kiaušinis neskanus.
– Tylėk, ir valgyk kas duodama!
Po kiek laiko:
– O snapelį irgi valgyti?
Čia toks anekdotėlis, pradžiai, nuotaikai pakelti. Kaip supratote, šiandien kalba eis apie kiaušinius.
Kiaušiniai, iš esmės, yra gėris. Kokie jie bebūtų, pas ką jie bebūtų – jei jie egzistuoja, tada viskas labai gerai.
Bet neblevyzgosiu, papasakosiu apie valgomuosius kiaušinius.
Jei reiktų sugalvoti patį naudingiausią produktą pasaulyje, aš be jokios abejonės pasirinkčiau kiaušinį. Kiaušinyje viskas – riebalai, baltymai ir net angliavandeniai subalansuoti idealiai, geriau nesudėlios joks mokslininkas ar kulinarijos guru. Kiaušinis – idealus maistas, galima netgi vadinti jį Dievų maistu.
Taigi, mūsų prekybos centruose galima rasti įvairios kokybės kiaušinių.
Ką reiškia žymuo ant kiaušinio?
Visi į Lietuvos parduotuves pristatomi kiaušiniai privalo būti paženklinti. Vadovaujantis ES galiojančiais teisės aktais ant kiaušinio yra dedamas žymuo, kuris susidaro iš skaičių ir raidžių sekos. Vos pravėrę pakuotę, galite iškart sužinoti ne tik vištų laikymo būdą, bet ir jo kilmės šalį.
Pirmasis skaičius ant kiaušinių nurodo, kaip laikomos dedeklės vištos:
1 – Laisvai laikomų vištų kiaušiniai;
2 – Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai;
3 – Narvuose laikomų vištų kiaušiniai;
0 – Ekologiškieji kiaušiniai.
Vidurinioji žymens dalis iš raidžių nurodo kodą šalies, kurioje – dedeklių vištų laikymo vieta. Lietuvoje užaugintų vištų kiaušiniai turi ženklą LT, Latvijos – LV, o Lenkijos – PL žymėjimą.
Trečioji žymens dalis nurodo vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį. Jis reiškia, jog ta laikymo vieta kontroliuojama kompetentingos tarnybos.
Informaciją apie kiaušinius privaloma nurodyti ne tik ant paties kiaušinio, tačiau ir ant jų pakuotės. Pagrindinė informacija, kurią privalu pažymėti, yra pakavimo centro kodas, kiaušinių kokybės klasė, svoris, suvartojimo terminas bei nuoroda apie vištų auginimo būdą bei sąlygas.
Kiaušiniai, prieš pristatant į prekybos centrus, yra rūšiuojami
Po rūšiavimo kiaušiniai pagal savo kokybę yra skirstomi į A ir B klases. Pagal reikalavimus, parduotuvėse gali būti parduodami tik A klasės kiaušiniai. Aukščiausios klasės kiaušiniai dar skirstomi į 4 svorio kategorijas:
XL – labai dideli (73 g ir didesni);
L – dideli (63-73 g);
M – vidutiniai (53-63 g);
S – maži (iki 53 g).
Su žymėjimu susipažinome, o dabar reiktų kiek daugiau pakalbėti apie kiaušinius, žymimus skaičiuku “3”. Įsidėmėkite šį skaičiuką:
3
Pasirodo, net 90 % kiaušinių, parduodamų Lietuvos prekybos centruose, yra pažymėti skaičiuku 3.
Kaip gaunami šie kiaušiniai? Be abejo, juos padeda vištaitės, tik… Tik jų laikymo sąlygos – pasibaisėtinos. Ne, nepagalvokit, kad pradėjau ginti gyvūnėlių teises, nes bukas ir būtinybe nepagrįstas “teisių ieškojimas” niekur neveda. Paprasčiausia, kuo sveikesnis gyvūnas, kuo geresnės jo gyvenimo sąlygos, tuo geresnė gaunama produkcija. Va, čia galima pakalbėti apie alergines reakcijas baltymams. Yra žinoma, kad didelei daliai žmonių, kenčiančių dėl baltymų netoleravimo, galima labai paprastai pagelbėti: tereikia pateikti “švarų” produktą ir visas alergijas tarsi ranka nuima.
Kiek gali būti “švarus” kiaušinis?
O bent įsivaizduojate, kaip didelėse, narvų prigrūstose fermose laikomos dedeklės? Nežinote? Jei ir toliau norite pirkti 3 numeriuku pažymėtus kiaušinius, geriau ir nesidomėkite. O žmonėms, kuriems rūpi jų sveikata, susipažinti būtina.
Taigi, vištaitės yra sugrūdamos į labai ankštus narvus, neturi jokių galimybių laisvai judėti, jau nekalbant, kad jos gyvenime neparagaus nei vabalėlio, nei žolelės, nesusiras slieko ar varlės. Vištos gyvena nuolatiniame strese, todėl praktiškai visos yra beveik nuplikusios – dėl streso krenta plunksnos. Vištaitės apsėstos įvairių kraujasiurbių parazitų – laisvėje su jais kovoti paprasta, tereikia pasivartyti smėlyje, dulkėse…
Višta išgyvena iki 10 metų. Tik ne ta, iš fermos. Keli mėnesiai baisaus kalėjimo ir … į mėsos perdirbimo kombinatą. Galima įsivaizduoti, kad mėsa taip pat neišmetama, o sušeriama… žmonėms, įvairių dešrelių ir pusfabrikačių pavidalu. Jums apetitas dar nedingo?
Tad, pagalvokite, kokios kokybės gali būti šis, trečiuoju numerėliu pažymėtas kiaušinis?
Žinoma, žinoma, įvairūs stebėtojai bei tikrintojai jums pasakys, kad kiekvienas kiaušinis yra peršviečiamas, patikrinama jo kokybė ir pilnai tinkamas maistui, tai yra, atitinka įvairias normas, neperžengia leistinų ribų ir t.t. Prišnekės daug ko, bet esmė nuo to nepasikeis: toks kiaušinis, ne tik, kad nėra maistas, jis gali tapti ir nuodu. Ar dabar pagaliau suprantate, kodėl šiais laikais tiek daug alergiškų žmonių? Juk panašiu principu “gaminami” ne tik kiaušiniai, tačiau ir kiti maisto produktai. Ne išimtis ir veganų pamėgti patiekalai: velnias žino, iš kur atvežti ir kaip auginti. Bet dabar į tai nesigilinsiu.
Tai va, broliai ir seserys, jei norite būti sveiki ir nebijoti netgi vėžinių susirgimų, turite maitintis geru maistu, o ne jo pigesnėmis imitacijomis.
Dar stipresnių nervų žmonėms siūlau pasižiūrėti šį lenkų susuktą filmuką. Galbūt kalbos ir nesuprasite, tačiau vaizdai šneka patys už save.